PIT
Generał Armii (Admin)
Dołączył: 30 Cze 2005
Posty: 984
Przeczytał: 0 tematów
Skąd: ..::Łódź::..
|
Wysłany: Śro Kwi 18 12:48:13 GMT 2007 Temat postu: Euro 2012 |
|
|
W walijskim Cardiff dokonano wyboru gospodarza piłkarskich mistrzostw Europy, które odbędą się w 2012 roku. Członkowie Komitetu Wykonawczego UEFA wskazali na wspólną kandydaturę Polskę i Ukrainę!!!
Polska i Ukraina zorganizują mistrzostwa Europy w 2012 roku - zdecydował w środę w Cardiff Komitet Wykonawczy Europejskiej Unii Piłkarskiej. Kandydatura Polski i Ukrainy zwyciężyła w pierwszej turze głosowania, otrzymując osiem głosów.
W finałowym etapie selekcji kandydatura polsko-ukraińska została oceniona wyżej niż oferty włoska oraz chorwacko-węgierska. Polska i Ukraina po raz pierwszy w historii będą gospodarzami finałów mistrzostw Europy.
12 członków Komitetu Wykonawczego UEFA zebrało się o godzinie 10.00 rano, aby rozpocząć głosowanie. O wyborze decydowali: prezydent Unii Michel Platini (Francja), Wiaczesław Kołoskow (Rosja), Joseph Mifsud (Malta), Senes Erzik (Turcja), Angel Maria Villar Llona (Hiszpania), Per Ravn Omdal (Norwegia), Geoffrey Thompson (Anglia), Gerhard Mayer-Volfelder (Niemcy), Mathieu Sprengers (Holandia), Gilberto Madail (Portugalia), Mircea Sandu (Rumunia) i Marios Lefkaritis (Cypr). Głosu nie mogło oddać dwóch członków KW - Franco Carraro (Włochy) i Hrihorij Surkis (Ukraina), bowiem ich kraje były kandydatami.
Głosowanie miało przebiegać maksymalnie w dwóch turach. Aby było ważne, w sali obrad musiało być kworum - co najmniej ośmiu członków Komitetu. W pierwszej turze każdy miał jeden głos i jeśli któraś z kandydatur uzyskała absolutną większość (50 procent plus 1), wówczas zostawała zwycięzcą głosowania. Tak właśnie się stało w Cardiff, gdzie Polska z Ukrainą otrzymały osiem głosów. Cztery dostały Włochy, a kandydatura chorwacko-węgierska ani jednego. Druga tura nie była już potrzebna.
Ceremonia ogłoszenia gospodarza rozpoczęła się o godzinie 11.30. Rozpoczął ja rzecznik William Gaillard, który najpierw zapowiedział krótki film, przypominający wszystkie trzy kandydatury. Potem na mównicę wyszedł prezydent UEFA Michel Platini, który najpierw wyraził solidarność z przeżywającym kłopoty zdrowotne Diego Maradoną, a następnie otworzył kopertę ze zwycięzcą głosowania. "Organizatorem Euro 2012 zostaje Polska i Ukraina" - ogłosił Platini.
Po nim krótko przemawiali prezesi narodowych federacji piłkarskich Polski i Ukrainy. - Nie potrafię wyrazić uczuć, które mną targają - mówił Hryhorij Surkis - poświęciliśmy całe serce, aby dostać te mistrzostwa. Dziękuję wszystkim, którzy oddali na nas głosy.
- 85 milionów ludzi w Polsce i na Ukrainie czeka na te mistrzostwa - powiedział Michał Listkiewicz - wreszcie turniej ten zagości u nas. Prezydenci obu krajów zapewnili, że zrobimy wszystko, aby te mistrzostwa dobrze zorganizować. Do zobaczenia w Polsce i na Ukrainie w 2012 roku.
Przebywający w Cardiff minister sportu Tomasz Lipiec podkreślił ogromną odpowiedzialność, jaka spoczywa na organizatorach turnieju.
- Czeka nas ogrom pracy, wszyscy zdają sobie sprawę, ile trzeba będzie zrobić - mówił Lipiec.
Polsko-ukraińską kandydaturę wspierał mocno trener piłkarskiej reprezentacji Polski Leo Beenhakker, który także był w Cardiff podczas ogłaszania gospodarza. - To bardzo wiele znaczy dla futbolu w tych krajach - mówił Holender - to jest dokładnie to, czego potrzebuje polska i ukraińska piłka nożna. Powstaną nowe stadiony, boiska treningowe, a to jest bardzo potrzebne.
Członków KW UEFA do polsko-ukraińskiej kandydatury gorącą przekonywała także członek Polskiego Komitetu Olimpijskiego Irena Szewińska. - Nasza oferta była najlepsza, to ogromna satysfakcja. Będą wybudowane nowe stadiony, które przecież po mistrzostwach zostaną. Nasi zawodnicy grać będą u siebie, nasi kibice będą kibicować u siebie. To wpływanie na zwiększenie popularyzacji w naszych krajach sportu, nie tylko piłki nożnej.
Do organizacji finałów piłkarskich mistrzostw Europy w 2012 roku w Polsce i na Ukrainie przygotowywanych ma być 12 stadionów. We wniosku drugiej fazy rywalizacji o Euro 2012 znalazło się osiem miast podstawowych, które organizować będą mecze Euro 2012. W Polsce taką rolę pełnić będą Warszawa, Poznań, Wrocław i Gdańsk, na Ukrainie - Donieck, Kijów, Lwów i Dniepropietrowsk. Jako miasta dodatkowe wpisane zostały Chorzów, Kraków i Odessa, a jako stadion dodatkowy umieszczono drugi obiekt piłkarski w Doniecku.
W Polsce zgłoszono cztery miasta główne - Warszawa, Gdańsk, Poznań i Wrocław oraz dwa dodatkowe - Kraków i Chorzów. Również cztery główne miasta wytypowano na Ukrainie - Kijów, Donieck, Lwów i Dniepropietrowsk. Rolę miasta dodatkowego pełni Odessa.
Według danych ze złożonego do UEFA w drugiej fazie rywalizacji o Euro 2012 wniosku polskie miasta aspirujące do roli gospodarza meczów dysponują 12 międzynarodowymi lotniskami i 34 kolejowymi połączeniami międzynarodowymi. Warszawa i Kraków mają połączenia z większością dużych lotnisk europejskich i światowych, pozostałe polskie lotniska (Bydgoszcz, Gdańsk, Katowice, Łódź, Poznań, Rzeszów, Szczecin, Szczytno, Wrocław, Zielona Góra) mają połączenia z wybranymi zagranicznymi portami lotniczymi.
Miasta ukraińskie mają 22 międzynarodowe porty lotnicze i 60 międzynarodowych połączeń kolejowych. Kijów ma połączenia z większością dużych lotnisk zarówno europejskich jak i światowych. Pozostałe ukraińskie lotniska mają połączenia z wybranymi zagranicznymi portami lotniczymi.
Obecnie port lotniczy w Warszawie, jako jedyne polskie lotnisko, ma połączenia z Kijowem, Lwowem i Odessą. Pozostałe ukraińskie porty lotnicze nie mają połączeń z Polską. Sposobem na rozwiązanie problemu ograniczonej komunikacji lotniczej między Polską i Ukrainą jest budowa Tymczasowych Terminali Pasażerskich. Będą one wyposażone w niezależne źródło zasilania, punkty pierwszej pomocy, UPS i klimatyzację. Każdy terminal będzie składał się z 10 punktów odprawy biletowej, 16 wejść na pokład oraz dwóch bagażowych pasów transmisyjnych. Bezpieczeństwo każdego z nich będą zapewniały kamery CCTV, 6 maszyn rentgenowskich oraz bramki wykrywające metal.
Polska i Ukraina zapewniły we wniosku, że do rozpoczęcia Euro 2012 zmodernizowane zostaną połączenia kolejowe. Efektem tego ma być poprawa dostępności komunikacyjnej, podniesienie prędkości, poprawa bezpieczeństwa, zwiększenie przepustowości i poprawa w zakresie ochrony środowiska. Ukraina planuje elektryfikację kolei w skali krajowej, wprowadzenie szybkobieżnych pociągów pasażerskich i zakup nowych składów wagonów pasażerskich.
Wniosek zawiera także plany rozwoju miast, w których odbywałyby się mecze. Najważniejsze punkty tej części aplikacji dotyczą m.in. Warszawy, gdzie powstał drugi terminal na lotnisku im. Fryderyka Chopina, a na 2008 rok zaplanowano ukończenie budowy sprawnego połączenia między lotniskiem a centrum miasta. W przyszłym roku zakończona ma także być budowa pierwszej linii metra, a na 2012 rok przewidziano koniec budowy drugiej linii metra, łączącej wschód i zachód miasta, ze stacją przy Stadionie Narodowym.
We Wrocławiu ma zostać rozbudowany pierwszy terminal lotniczy (gotowość do obsługi 2 mln pasażerów rocznie) oraz zbudowany ma być drugi terminal (gotowość do obsługi 900 tys. pasażerów rocznie). Dla celów Euro-2012 zostaną przeznaczone dwa dworce kolejowe: Główny i Nadodrze. Prawdopodobnie udostępniony będzie również dworzec Świebodzki.
Na Śląsku trwa przebudowa systemu drogowego (większa część projektu została już ukończona). Władze Chorzowa nie spodziewają się poważnych problemów z komunikacją. Aktualna infrastruktura komunikacyjna i doświadczenie w organizowaniu dużych imprez na Stadionie Śląskim ma pozwolić na skuteczną organizację ruchu ulicznego.
W Kijowie ma zostać rozbudowane lotnisko międzynarodowe Boryspol, gdzie docelowo mają funkcjonować cztery terminale. Dwa z nich będą obsługiwały loty międzynarodowe, jeden krajowe, a jeden będzie przeznaczony dla VIP-ów. We Lwowie ma być wybudowany nowy terminal, gdzie wprowadzone zostaną połączenia międzynarodowe z Ameryką Północną.
W Dniepropietrowsku odbędzie się renowacja lotniska; rozbudowana ma być stacja kolejowa na terminalu lotniska. W Odessie planowana jest budowa nowego terminalu, obsługującego tysiąc pasażerów na godzinę.
Podstawowe informacje o krajach oraz o futbolu polskim i ukraińskim:
Polska:
Obszar - 322 575 km kw.
Ludność - 38 122 000 (styczeń 2007)
Stolica - Warszawa (1 700 000 mieszkańców)
Święto narodowe - 3 maja (uchwalenie Konstytucji 3 maja), 11 listopada (odzyskanie niepodległości)
Polski Związek Piłki Nożnej (PZPN) założony 21 grudnia 1919 roku w Krakowie.
Członek FIFA - od 1923 roku, członek UEFA - od 1954 roku.
Prezes PZPN - Michał Listkiewicz
Liczba klubów - 5690; liczba zarejestrowanych piłkarzy - 151 302
Barwy reprezentacji: biało-czerwone
Ukraina:
Obszar - 603 700 km kw.
Ludność - 46 710 000 (2006 r.)
Stolica - Kijów (3 296 000 mieszkańców zespołu miejskiego)
Święto narodowe - 24 sierpnia, rocznica proklamowania Aktu Niepodległości (1991 r.)
Ukraiński Związek Piłki Nożnej (Federacija Futbołu Ukrainy) został założony w 1991.
Członek FIFA i UEFA - od 1992 roku.
Prezes federacji - Hrihorij Surkis.
Liczba klubów - ok 1 090; liczba zarejestrowanych piłkarzy - ok 150 000 (dane z 2006 r.)
Barwy reprezentacji: żółto-niebieskie.
Znamy już podział głosów, które zdecydowały o tym, że Polska i Ukraina zorganizują mistrzostwa Europy 2012.
- Na naszą kandydaturę głosowało ośmiu z dwunastu członków Komitetu Wykonawczego UEFA. Włosi dostali cztery głosy, a kandydatura Węgier i Chorwacji żadnego - taką informację przekazała na antenie TVP Irena Szewińska.
Źrodło [link widoczny dla zalogowanych]
|
|